Słuchajcie! Już od czwartku Krakowski Festiwal Górski! Rezerwujcie czas, przybywajcie, szykujcie się na emocje i atrakcje!

To festiwal dla prawdziwych górskich koneserów. Nie spotkacie na nim gwiazd jednego sezonu ani osobników, którym się wydaje, że są himalaistami, bo weszli na jedną górę. Spotkacie ludzi będących esencją i sednem (o ile ludzie mogą być esencją i sednem) środowiska wspinaczkowego, legendy dla tych, którzy wiedzą, o co we wspinaniu chodzi: Tomasa Hubera, Bena Moona, Andy’ego Kirkpatricka, Roberta Jaspera, Marka Raganowicza. A Alstair Lee, twórca kultowych filmów górskich? A Jim Herrington – autor niesamowitego albumu z portretami wspinaczy?

My szykujemy się na wykład Grześka Folty „Początki wspinania w Tatrach, czyli jak turyści stali się taternikami”. Beata słyszała kawałek i była zafascynowana. Grzesiek podchodzi do historii analitycznie i krytycznie, łączy wątki, wyciąga ciekawe wnioski. Warto!

Będzie też zestaw literacko-dyskusyjny pod egidą GDK. Pogadamy jeszcze trochę o ściemnianiu, o tym, czy w Polsce w ogóle jest coś takiego jak film górski, i o książkach. Naszymi gośćmi będą: Monika Witkowska, Joanna Piotrowicz, Leszek Cichy, Piotr Pustelnik, Janusz Majer, Bogumił Słama, Marek Kamiński, Marek Raganowicz, Kacper Tekieli, Janusz Gołąb, Rafał Fronia, Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski. Czyli crème de la crème.

Umówmy się, w Krakowie jest zawsze najlepszy zestaw filmów konkursowych. Bez rozmieniania się na drobne, bez miliona kategorii. Same najlepsze. Koniecznie obejrzyjcie Climbing Blind, Alastaira Lee (będzie gościem, pamiętacie?), przejmujący  ManasluMountain of the Spirit o Hansie Kamerlanderze, czy  doskonały Spectre Expedition – To the End of the Earth, Alastaira Lee i Leo Houldinga. No i obsypaną nagrodami Ostatnią górę Darka Załuskiego i Hardą Marcina Polara.

Do zobaczenia w Krakowie!

Eliza Kujan, Beata Słama

Kategorie: Wydarzenia

0 komentarzy

Leave a Reply