NAJ 2023

Wracamy po rocznej przerwie. W tym roku dużo się działo, wybór był trudny.

 

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIE

Festiwale górskie i gór w Lądku Zdroju i Krakowie – każdy inny, więc nie ma sensu porównywać, z cudowną i liczną publicznością i niepowtarzalną atmosferą. Warto się spotykać, gadać i lubić!

 

Występ (wokalny i nie tylko) Thomasa Hubera w Lądku.

Fot. Beata Słama

 

NAJFAJNIEJSI LUDZIE ‒ POLSKA (kolejność alfabetyczna)

Kamila Kielar – za konsekwentne wędrowanie. W tym roku przeszła Continental Divide Trail: długość 5000 km, przebiega wzdłuż linii kontynentalnego działu wodnego i wiedzie przez pięć amerykańskich stanów z południa na północ: Nowy Meksyk, Kolorado, Idaho, Wyoming i Montana.

Fot. ze strony Kamili.

Oswald Rodrigo Pereira – za to, że robi swoje, i to na wielu polach: pomaga ludziom, ratuje ludzi (Carlos Soria) i zwierzaki, wchodzi na ośmiotysięczniki i kręci filmy.

Fot. ze strony Oswalda.

Krzysztof Rychlik – za niestrudzoną pomoc Ukrainie.

 

Fot. ze strony Krzyśka.

Anna Tybor – za zjazd z Broad Peaku.

Fot. ze strony Ani.

Bartek Ziemski – za konsekwencję, osiągnięcia, uratowanie Carlosa Sorii i buddyjski spokój.

Fot. Oswald Rodrigo Pereira.

 

NAJFAJNIESI LUDZIE – ZAGRANICA

Katie Browntegoroczna laureatka Nagrody Boardmana-Taskera, autorka książki Unraveled: A Climber’s Journey Through Darkness and Back („W ukryciu: podróż wspinaczki przez mrok i z powrotem”), Mountaineers Books.

Katie była odnoszącą sukcesy amerykańską wspinaczką, mistrzynią świata juniorek (miała czternaście lat) i mistrzyni świata seniorek (1999). Lynn Hill nazwała ją kiedyś najlepiej wspinającą się sportowo kobietą w historii. Sukcesy ją przytłoczyły, straciła kontrolę nad swoim życiem i nagle zniknęła.
Wychowywała się w przemocowej ultrakatolickiej rodzinie. Zachorowała na zaburzenia odżywiania. Wyzdrowiała. W książce opowiada o swojej drodze przez mrok. Nagradzamy za szczerość i odwagę.

 

INSPIRACJA ROKU

Wyprawa Grzegorza Borkowskiego, Marka Chmielarskiego, Rafała Froni, Jarosława Gawrysiaka, Marcina Kaczkana i Krzysztofa Stasiaka mająca na celu pochowanie Tomka Kowalskiego. Jak napisał Wojtek Kurtyka: „W tych ciulowych czasach, gdy każda wartość pozbawiana jest fundamentów, to jeden z tych szlachetnych zrywów, który podtrzymuje moją wiarę w sens wszystkiego”.

.

 

Wadim Jabłoński i Maciej Kimel z klubu SAKWA za nową drogę na Chobutse „Just Breathe”. W ogóle cała SAKWA jest inspirująca J.

Fo. z archiwum zespołu.

 

ZACHWYT ROKU

Film Postcards from the Verge Natalii Koniarz i Stanisława Cuske, który na 23. Krakowskim Festiwalu Górskim otrzymał Nagrodę Główną. Za delikatność, wrażliwość, mądrość, formę i zjawiskowe zdjęcia.

Paolo Cognetti zachwyca zawsze. Tym razem książką Szczęście wilka.

 

KSIĄŻKA ROKU

Elżbieta Sieradzińska, Wrócimy po was. Historie alpejskie za pasję i doskonały warsztat dziennikarski.  

 

DETERMINACJA ROKU

Determinacja Porębskiego i Fuska, by pisać książki o ludziach gór mimo braku warsztatu i wiedzy. Determinacja Agory, by nadal wydawać ich książki. I to źle, bez konsultacji, fachowej redakcji i korekty.

 

SZOPKA ROKU

Wywiad, którego udzielił Jacek Berbeka (nowy poziom żenady) dziennikarzowi Onetu Tomaszowi Mateusiakowi (brak profesjonalizmu i znajomości faktów).

Kolaż Wisławy Szymborskiej.

 

 FERMENT ROKU

Właściwie ferment to nieodpowiednie słowo, bardziej pasują tu „tragedia”, „dramat”, „skandal” – śmierć Pakistańczyka Mohammeda Hassana na K2 na oczach dziesiątków ludzi. A jednak ferment – ponieważ wydarzenia te opisywały wszystkie ważne górskie magazyny na świecie (polskie raczej nie), ukazało się kilka dużych tekstów analizujących całą sytuację (w Polsce nie). Dramat Hassana sprawił, że wreszcie zaczęto się zastanawiać nad etyką w górach wysokich, nad tym, kto w te góry jeździ i jeździć nie powinien i dokąd zmierza himalaizm. Oczywiście u nas tych kwestii zbyt szeroko nie omawiano, a dyskusja o etyce na KFG byłą biciem piany. I oczywiście nie wiadomo, czy takie dyskusje sprawią, że ktokolwiek się opamięta.  

 

OBCIACH ROKU

Wywiad, którego Eliza Kubarska udzieliła Onetowi: przedstawiła się w nim jako ofiara środowiskowej nagonki i porównała do Wandy Rutkiewicz. Domaga się też przeprosin od Wojtka Kurtyki za coś tam.

 

 

ROZCZAROWANIE ROKU

Maja Sindalska i jej strona Aktualne warunki w górach – okazało się, że pani Maja, choć sprawiała wrażenie osoby rozsądnej, miłej i uczynnej, nie znosi jakiejkolwiek krytyki i konsekwentnie banuje każdego, kogo zdanie jej się nie podoba. Bany idą w dziesiątki. A może nawet setki. Na swój sposób imponujące.

 

WYPOWIEDŹ ROKU

Reakcja Jerzego Porębskiego na krytykę biografii Janusza Kurczaba jego współautorstwa. Z barku argumentów się przezywa:

„przeczytaj książkę, jesteś dokładnie taki jak Ziobro”.

 

W nowym roku życzymy Wam nowych fascynacji, zachwycających lektur, obrazów, widoków, zdjęć i wspaniałych górskich przygód.

GDK

(Przy wybieraniu Naj na ważne kwestie zwracał uwagę Bartek Dobroch. Dziękujemy)

 

 

 

 

 

Kategorie: Wydarzenia

0 komentarzy

Leave a Reply