SAMOWOLNE WOLNE MIASTO

17 stycznia 2020 roku w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbyło się niezwykle interesujące spotkanie poświęcone książce profesora Jerzego Kochanowskiego Wolne miasto Zakopane 1956 – 1970  wydanej przez Znak Horyzont.

Otworzył ją króciutki filmik Pocztówki z Zakopanego w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego (tak, tego samego Hoffmana od Potopu i Znachora) wprowadzający w klimat dawnego Zakopanego, gdzie można się było nieźle zabawić, a narciarskie szusy były zaledwie rozgrzewką przed wieczorno-nocnymi imprezami (dla chętnych załączam link: https://vimeo.com/128115619).

Profesor Jerzy Kochanowski specjalizuje się w najnowszej historii Polski, jest to więc pozycja stricte historyczna, a nie zbór wesołych anegdot. To opowieść o mieście łamiącym schematy „realnego socjalizmu”, gdzie jak nigdzie indziej w tamtym okresie rozwijała się prywatna inicjatywa i gdzie tzw. władza często przymykała oko na wiele spraw. Do napisania tej książki natchnął profesora Kochanowskiego znaleziony w archiwum raport partyjnych ekspertów pod kierownictwem niejakiego Wiesława Mysłka, opisujący Zakopane jako miejsce pod wieloma względami szczególne, jakże odmienne od innych polskich miast.

Jedną z ciekawszych tez, jakie wczoraj padły, a która jest rozwinięta w książce, była taka, że dla górali od wolności politycznej zawsze ważniejsza była ta ekonomiczna. A tytuł jednego z rozdziałów, Buduj jako fces, ka fces i kiedy fces. Jak stanie, to jus bydzie stoło!, brzmi zatrważająco współcześnie.

W dyskusji uczestniczyła socjolog doktor habilitowany Magdalena Dudkiewicz, która nie szczędziła współczesnemu Zakopanemu gorzkich słów.  

Spotkanie prowadził Włodzimierz Kalicki z „Gazety Wyborczej”.

Tekst i zdjęcia Eliza Kujan

 

 

 

 

Kategorie: Wydarzenia

0 komentarzy

Leave a Reply