WĘDRUJEMY

Dobrze, że mamy Sklep Podróżnika, który nie dość, że podjął się dzieła reedycji opus magnum Witolda Henryka Paryskiego (słynne „wuhapy”), to niestrudzenie wydaje górskie przewodniki dla wędrowców. W tym roku ukazały się dwa. Pierwszy z nich to książka Rafała Kardasia, wspinacza, wybitnego grotołaza i instruktora wspinaczki naziemnej i podziemnej, który opowiada o górskich szlakach w dolinie Bregaglii, czyli w Alpach Szwajcarskich, w kantonie Gryzonii (bardzo lubię tę nazwę!). Rafał proponuje 21 wędrówek – od łatwych spacerów po trudniejsze wyprawy. Zaczynamy od zachodniej części doliny, od Bondo, a na koniec lądujemy w jej włoskiej części. Przewodnik to zwarty i konkretny, oprócz opisów tras są informacje dla wspinaczy (nie za dużo, ale jednak) oraz o tym, co można robić, gdy zmęczymy się wycieczkowaniem.

 

Drugi przewodnik, autorstwa Stuarta Hinesa,  jest nieco straszy, bo z 2011 roku (mam nadzieję, że został zaktualizowany), i zabierze nas w Apeniny Środkowe, rozciągające się od okolic Perugii i Tybru prawie pod Neapol. Znajdziemy w nim opisy szlaków biegnących w parkach narodowych: Majella, Gran Sasso, Abruzzo i Sirente-Vellino, będzie też coś niecoś o ferratach. Przewodnik skomponowany jest „z głową”, oprócz opisów tras jest wiele informacji praktycznych, trochę historii i ciekawostek, a także zestawienie tras w tabelce, co ułatwi zaplanowanie wycieczki, oraz mały słownik włosko-polski zawierający terminy „terenowe”, takie jak np. „źródło”, „droga”, „ścieżka”, „ściana” itp.

 

Oba przewodniki są lekkie i w formacie „do plecaka” – po to przecież są. Obu niestety przydałoby się staranniejsze opracowanie redakcyjne (ujednolicenie nazw, nie widać tu jakiegokolwiek klucza) i korekta językowa.

Beata Słama (recenzja ukazała się w kwartalniku „Tatry”)

Rafał Kardaś, „Dolina Bregaglia”, Wydawnictwo Sklepu Podróżnika”, Warszawa 2016.

Stuart Haines, „Apeniny Środkowe” (Walking in Abruzzo), przekł. Robert Gładysz, Wydawnictwo Sklepu Podróżnika, Warszawa 2016.

 

 

Kategorie: Książki