W natłoku informacji umknęła nam jedna, strasznie smutna: zmarł profesor STANISŁAW MOSKAL, czyli Śledź Otrembus Podgrobelski, autor dzieła fundamentalnego dla poszerzania wyobraźni, Wstępu do imagineskopii.

Choć oczywiście jego zasługi na poważnych polach są nie do przecenienia. Był socjologiem wsi, profesorem nauk rolniczych związanym z Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Badał przemiany kulturowe i uwarunkowania rozwoju wsi polskiej, a szczególnie świadomość ekologiczną jej mieszkańców. Jest autorem ponad 220 pozycji z pogranicza socjologii wsi i ekonomiki rolnictwa.

Był miłośnikiem gór, etnologiem i podróżnikiem, a także żeglarzem, narciarzem, jeźdźcem i podróżnikiem.  

Mieszkając w ulubionej Wierzbanowej w Beskidzie Wyspowym, napisał autobiograficzną książkę Niegdysiejsze śniegi, niegdysiejsze mgły, którą zadedykował swoim wnukom.

A tak chciałam z nim porozmawiać o betlejemkowych czasach…

Żegnaj, Śledziu.

(bs)

Kategorie: Varia

3 komentarze

Krzysztof Cena · 23 sierpnia 2019 o 11:43

obszerny biogram (i kapitalne Wikicytaty) niezapomnianego Śledzia podaje Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Moskal_(1935–2019)

    GDK · 24 sierpnia 2019 o 10:16

    Dziękujemy! Co zadziwiające i cieszące, w internecie można znaleźć całkiem sporo informacji o imagineskopii i Śledziu 🙂 Pozdrawiamy.

rrr · 13 grudnia 2019 o 19:10

a wnuk idzie w ślady i pisze….

Leave a Reply