PLAGIAT CZY BRAK POMYSŁÓW?

Plagiat to może zbyt poważne słowo, nazwałabym to raczej papugowaniem – to przyszło mi do głowy, gdy wzięłam do ręki książkę wydawnictwa Stapis Tajemnice gór Krzysztofa Mikuckiego. Jest to zbiór cytatów różnych autorów, generalnie o górach i wspinaniu, na pewno interesujących i szalenie wzbogacających, a także niezwykle pożytecznych na przykład dla kogoś, kto pisze artykuł, pracę magisterską czy też chce błysnąć na randce jakimś bon motem.

Książeczka ładna, z kolorowymi fotografiami (dość przeciętnymi), poręczna. Można zabrać ją w góry i oddać się lekturze na kamieniu, co jakiś czas spoglądając w zadumie na wyniosłe szczyty, można dać w prezencie.

Problem jednak w tym, że podobna książka już się kiedyś ukazała. Szata graficzna bardziej zgrzebna, cytaty inne (jest ich 1000), ale pomysł ten sam. To Myśli o górach i wspinaniu Andrzeja Matuszyka wydana przez Wydawnictwo Góry. Kim jest Andrzej Matuszyk wiem ja i mnóstwo innych osób: taternik, alpinista, z wykształcenia polonista, wieloletni kierownik Zakładu Alpinizmu AWF w Krakowie, autorem szeregu opracowań, esejów i artykułów na tematy alpinistyczne, związane ze sportami przestrzeni i turystyką górską, które ukazywały się zarówno w prasie środowiskowej ‒ „Taternik”, „Taterniczek” ‒ jak i w wydawnictwach popularnonaukowych oraz naukowych: „Wierchy”, „Kultura Fizyczna”, „Wychowanie Fizyczne i Sport”, „Zeszyty Naukowe AWF”. Niezwykle ciekawy, a równocześnie erudycyjny charakter miała jego praca habilitacyjna pod tytułem Humanistyczne podstawy teorii sportów przestrzeni. Zajmował się także redagowaniem książek, m.in. Edward Whympera, Zdobycie Matterhornu, oraz czasopism o charakterze górskim lub turystycznym. Redaktor naczelny „Folia Turistica”, członek kolegium redakcyjnego rocznika „Wierchy”. Profesora Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. (Info zaczerpnięte ze strony Dni Lajtowych).

Kim jest Krzysztof Mikucki nie mam pojęcia, notki o autorze w książce nie ma. W internecie jest „Mikucki Nieruchomości”.

W książkach będących zbiorem cytatów zasada jest taka: gdy przytaczamy jakiś cytat, podajemy również jego źródło – tytuł, wydawnictwo, rok wydania, tłumacza. Pan Mikucki i wydawca chyba o tym nie wiedzieli, bo próżno szukać w książce tych informacji, a ich brak może się źle skończyć, jeśli któryś autor lub tłumacz jest bardzo przywiązany do swego dzieła. Nie od rzeczy byłoby też zamieszczenie krótkich notek o autorach złotych myśli. Państwo pracujący w Stapisie musze się jeszcze sporo nauczyć…

Beata Słama

Tajemnice gór, zebrał i opracował Krzysztof Mikucki, Stapis. Katowice 2014.

Kategorie: Książki

0 komentarzy

Leave a Reply