NOWY STARY CMENTARZ

Na ostatnim Zakopiańskim Festiwalu Literackim zadebiutowała druga odsłona przewodnika Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem Macieja Pinkwarta i Renaty Piżanowskiej, wydanego przez nowotarską oficynę Wagant. Gorąco polecam tę pozycję zarówno tym, którzy nigdy wcześniej nie mieli jej w rękach, jak i tym, którzy swego czasu nabyli wersję z 2007 roku. Autorzy znacząco ją zaktualizowali i poprawili – dodane zostały opisy kilkunastu nagrobków i tablic na murze nieuwzględnionych w poprzednim przewodniku, a także biogramy osób zmarłych po 2007 roku.

Warto podkreślić, że ta odświeżona wersja jest znacznie bardziej klarowna niż poprzednia. Mimo iż układ przewodnika pozostał taki sam (zwiedzanie od lewej strony do końca, po czym powrót do bramy), to na przykład tuż za planem cmentarza z numerami nagrobków umieszczono listę z nazwiskami ‒ nareszcie koniec z nerwowym wertowaniem stron, aby sprawdzić, kto spoczywa pod nagrobkiem nr 4 czy też 54. Zresztą plan cmentarza został  wydany osobno – o ile mi wiadomo po raz pierwszy (choć mogę się mylić).

Innych ułatwień poszukajcie sami – niektóre od razu rzucają się w oczy.

Przetrząsanie źródeł, weryfikowanie błędów i uściślanie dat to z pewnością niełatwe zadanie, jednak cieszę się, że Maciej Pinkwart nie spoczywa na laurach, tylko nieustannie przetrząsa i weryfikuje. Dzięki temu sympatycy różnych historyczno-biograficznych smaczków, którzy sięgną po nowe wydanie Cmentarza…, z pewnością nie będą zawiedzeni.

Eliza Kujan

Maciej Pinkwart, Renata Piżanowska, Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem, Wagant, Nowy Targ 2019.

 

 

 

 

Kategorie: Książki

0 komentarzy

Leave a Reply