PTASI RYTM

Słuchajcie, nie ma się co rozpisywać, analizować pod jakimkolwiek względem. Uwielbiamy tę książkę. I Wy też ją doceńcie. Ta książka zorganizuje Wam życie. Nie bez powodu w tytule jest słowo „kalendarz” , bowiem na każdy dzień roku przypada opowieść o ptakach, i nie tylko.

A więc wyznaczcie sobie jakąś porę, czy to w domu, w biurze, a może w górach, zróbcie sobie kawę albo herbatę, a może nalejcie „tradycyjną lampkę wina”, usiądźcie, wyciszcie się i przeczytajcie, co też Marek Pióro zaproponował na dany dzień.

(Fot. Randall Paterson).

Marek Pióro ma niezłe pióro, a Kalendarz… to kopalnia informacji.  Na przykład takich:

„Kopciuszki słyną z budowy gniazd w nietypowych miejscach. Swego czasu jedna z par wybrała na to miejsce kolejkę linową. Materiały do budowy gniazda znalazły od bokiem: wykałaczki na konstrukcję były na tarasie pobliskiej restauracji, a wełna do wyścielenia znalazła się w maszynowni kolejki! W pewnym momencie budowy gniazda… kolejka ruszyła do góry, a zaskoczone ptaki zostały na dole. Kiedy jednak ich wędrujące gniazdo powróciło na dół, natychmiast zabrały się do dalszej pracy. Kolejne wędrówki ruchomego gniazda nie nastręczały już żadnych problemów: kopciuszki opanowały bowiem w lot zasady korzystania z tak nietypowego domu”.

GDK

Marek Pióro, Kalendarz ptaków. Opowieści o ptasim życiu i zwyczajach na cały rok, Paśny Buriat, Kielce 2019.

Kategorie: Książki

0 komentarzy

Leave a Reply