DROGI WUJASZEK…
Z okazji 150. rocznicy śmierci Bronisława Piłsudskiego Muzeum Tatrzańskie, wespół z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, wydało małe edytorskie arcydzieło: „Kochany Wujaszku, Listy Bronisława Piłsudskiego do Stanisława Witkiewicza”.
Bronisław skazany jest na bycie bratem sławnego Józefa, w przecież był człowiekiem niezwykłym i niezłomnym. Wielu bowiem, trafiając na zesłanie, trwało w rozpaczy, on jednak oddawał się przeróżnym aktywnościom – prowadził obserwacje klimatyczne i bezcenne i pionierskie badania ludów zamieszkujących Sachalin, Ajnów i Giliaków. Ma też ogromne zasługi dla etnografii polskiej, on to bowiem dokonał nagrania na woskowych wałkach muzyki Bartusia Obrochty i stworzył kolekcję w Muzeum Tatrzańskim.
Piłsudscy byli spokrewnieni z Witkiewiczami, Stanisław bardzo lubił młodszego Józefa, łączyły ich serdeczne więzi, potem stał się jego zagorzałym zwolennikiem w walce o wolną Polskę. Bronisława poznał, dopiero gdy ten wrócił z zesłania do Polski. W książeczce zamieszczono listy (siedem), które Bronisław napisał do Witkiewicza, który przebywał w Lovranie. Pisze w nich o swoich badaniach etnograficznych, współpracy z Muzeum Tatrzańskim, mniej o życiu osobistym – choć był człowiekiem niezwykle aktywnym, nie był człowiekiem szczęśliwym.
Oczywiście książka to nie tylko listy, to także interesujące i rozbudowane przypisy ukazujące kontekst, sytuację społeczną i polityczną, a także, między innymi, obszerny tekst Lesława Dalla „Zakopiańskie lata Bronisława Piłsudskiego (1906-1914)”, Status Sekcji Ludoznawczej Towarzystwa Tatrzańskiego i Projekt „Podhalańskiego Rocznika Naukowego”.
A do tego wysmakowana szata graficzna autorstwa Jakuba de Barbaro. Każdy miłośnik tatraliów i „zakopanaliów” powinien mieć tę pozycję w swojej bibliotece.
Beata Słama (recenzja ukazała się w kwartalniku „Tatry”)
„Kochany Wujaszku, Listy Bronisława Piłsudskiego do Stanisława Witkiewicza”, Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Zakopane 2016.