HIMALAJSKIE ŚLEDZTWO

Polscy czytelnicy znają już Jochena Hemmleba, napisał bowiem wydaną przez Sklep Podróżnika książkę „Dramat braci Messnerów” ‒ drobiazgowo przeanalizował w niej wydarzenia, które doprowadziły do śmierci brata Reinholda, Günthera. To on odnalazł na stokach Everestu szczątki Mallory’ego.

W 2006 roku wybrał się natomiast pod Broad Peak śladami legendarnego niemieckiego wspinacza Hermanna Buhla, pierwszego zdobywcy tej góry (wraz z Fritzem Winterstellerem, Marcusem Schmuckiem oraz Kurtem Diembergerem). A co widział, opisał w książce „Broad Peak. Góra wyśniona, góra przeklęta” (Sklep Podróżnika).

Opowieść biegnie dwiema ścieżkami – Hemmleb opowiada o tragicznej wyprawie sprzed lat i o wyprawie współczesnej, podczas której również rozegrał się dramat. Niestety nie jest to historia porywająca, ponieważ autor, niezwykle skrupulatny, prowadzi narrację ciężką ręką i zbytnio zagłębia się w szczegóły mogące zainteresować raczej niemieckiego czytelnika (np. klubowe przepychanki). Choć oczywiście jest ważnym przyczynkiem do historii zdobywania gór najwyższych.

Beata Słama (recenzja ukazała się w kwartalniku „Tatry”).

 

Jochen Hemmleb, „Broad Peak. Góra wyśniona, góra przeklęta”, przekł. Urszula Chlebicka, Wydawnictwo Sklepu Podróżnika, Warszawa 2016.

 

 

 

 

 

Kategorie: Książki