Film i teatr
OPĘTANY, reż. Jakub Brzosko
FILM, KTÓRY NIE JEST O RÓŻNYCH SPRAWACH To mógł być jeden z ważniejszych filmów o polskim wspinaniu i o wspinaniu w ogóle, o pasji, wariactwie, istnieniu, byciu w górach, byciu w skale. Nie wystarczy jednak nakręcić dobry materiał, trzeba jeszcze Więcej…
Książki
GÓRY. PRZESTRZENIE I KRAJOBRAZY, Jacek Kolbuszewski
CIEKAWOŚĆ ŚWIATA GÓR NIEUSTANNIE DOSKONALONA Profesora Jacka Kolbuszewskiego prawdziwym miłośnikom gór i wieloaspektowej górskiej literatury nie trzeba przedstawiać. Ten wspinacz i literaturoznawca od lat zajmuje się badaniem związków literatury i gór, obserwuje człowieka w górach, bada, jakim uwarunkowaniom Więcej…
Książki
HIMALAJSKA HISTORIA, „Ponad światem”, „Zdobywcy”
POSZUKIWACZE, ODKRYWCY, ZDOBYWCY AWANTURNICY, WIZJONERZY, SZALEŃCY Ten rok jest dobrym rokiem dla miłośników historii himalaizmu (i wspinania w ogóle), bowiem wreszcie – nie kryjmy, na fali ogromnego zainteresowania wspinaniem, jakie obserwujemy w ciągu ostatnich kilku lat – zaczęły ukazywać Więcej…
Książki
WINTER 8000, Bernadette McDonald
ZIMA NASZEJ GORYCZY „Niczym religia, zimowy himalaizm ma swoich świętych i męczenników, miejsca uświęcone i zakazane. Z tych objętych sacrum szczytów zdobytych zostało trzynaście”.[1] Niepamiętna zima w Banff – bo nikt tak mroźnej tam zimy nie pamięta – to Więcej…
Film i teatr
TEATR GÓR W TEATRZE ŚWIATA, Beata Słama
TEATR GÓR W TEATRZE ŚWIATA W pewnym momencie wglądało na to, że wkrótce obok festiwali filmów górskich warto będzie urządzać festiwale górskich sztuk teatralnych. W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się sporo, jak na ten temat, przedstawień o górach i Więcej…
Felietony
BERBEKA. ŻYCIE W CIENIU BROAD PEAKU, Dariusz Kortko
FRESK Wszystko już zostało o polskim himalaizmie napisane. No, prawie. Trzeba by jeszcze odmitologizować parę postaci, o paru wyprawach napisać więcej prawdy. Polski himalaizm to czasy przeszłe, więc w każdej niemal książce pojawiają się te same motywy: komuna, przemyt, Zawada, Więcej…
Książki
ZAKLĘTYM W GÓRSKI KAMIEŃ, Krystyna Palmowska
„…ŻYWYM KU PRZESTRODZE” Przeminął 25. Festiwal w Lądku-Zdroju, lecz ja jeszcze wiele razy będę do niego wracała, ponieważ podziały się tam ważne rzeczy w kwestii książkowej. Mam przede wszystkim na myśli rozmowę Ewy Grzędy, Michała Nogasia i Filipa Springera o Więcej…
Książki
NIECH TO SZLAK, Bartłomiej Kuraś
O KSIĄŻCE, KTÓREJ NIE CHCE MI SIĘ CZYTAĆ – RAZ JESZCZE Literatura górska zrobiła się ostatnio bardzo obfita, zarówno himalajska, jak i tatrzańska. Niestety najnowsza górska pisanina nie ma na celu stworzenia nowej jakości, a tylko wykorzystanie koniunktury na literaturę Więcej…
Książki
NIECH TO SZLAK i HIMALAIŚCI W „POLITYCE”
DWIE SZYBKIE RECKI 1. O książce, której nie chce mi się czytać Literatura górska zrobiła się ostatnio bardzo obfita, zarówno himalajska, jak i tatrzańska. Wystarczy więc wyekstrahować jakiś temat, obłożyć się książkami, tu zaczerpnąć, tam ściągnąć, ówdzie przepisać, powiązać własnym Więcej…