GÓRY I WINO, CZYLI TO, CO LUBIMY NAJBARDZIEJ

Trzy dni upału w Zakopanem, i to by było na tyle – uznała natura. Znów pogrążyliśmy się w szarości, wodzie i beznadziei, aż tu Pocztex napisał, że jest paczka. I dzień od razu stał się lepszy, bo w środku książka i wino.

No tak, dostała wino, to będzie chwalić, pomyślicie.

Gdy wpadła mi w ręce pierwsza część przewodnika po ferratach Katarzyny i Lecha Dutkiewiczów nie towarzyszyło jej wino. Ani nawet wiedza, kim są autorzy. Mimo to od razu zdecydowaliśmy się przyznać jej naszą skromną nagrodę za książkę roku, ponieważ zaimponował nam jej poziom: merytoryczny, językowy, edytorski. Każdy. Kasia i Lecz wydali książkę własnym sumptem, sami ją przygotowali, nie są zawodowymi wydawcami, a niejeden wydawca książek górskich i przewodników (i nie tylko) mógłby się od nich wiele nauczyć. Bo żeby wydać starannie i dobrze książkę, wystarczy mieć pomysł, dążyć do doskonałości, otoczyć się fachowcami i nie być zadufanym w sobie ćwokiem. Tylko tyle i aż tyle. Acha, no i trzeba być miłośnikiem win i się na nich znać, bowiem i one są bohaterami książek państwa Dutkiewiczów.

I oto ukazała się trzecia część przewodnika poświęcona Dolomitom Brenty. Szczegółowe i przystępne opisy ferrat, rys historyczny, wiele ciekawych faktów, doskonałe zdjęcia i wkładka z mapkami.  Kto się tam wybiera, musi ją mieć!

A na stronie 433…

„Elisabetta Foradori i jej wino

Wspinając się ponad legendarnym Campo Rotaliano, nie sposób nie wspomnieć o winie. Tym bardziej że tuż obok, w miejscowości Mezzolombardo, już od kilkudziesięciu lat tworzy swoje wyjątkowe trunki jedna z najsłynniejszych na świecie kobiet w tej branży. Elisabetta Foradori, wspaniała winiarska ambasadorka regionu Trento, odrodziła dla świata endemiczny szczep Teroldego. Wytwarzane z niego Granato jest od lat owiane legendą. Koniecznie spróbujcie umówić się w tym miejscu na degustację. Trzeba się liczyć z wysoką ceną produkowanych tu win, ale tak jest zawsze, gdy pasjonaci zdecydowanie stawiają jakość na ilość”.

Beata Słama

Katarzyna, Lech Dutkiewicz, Dolomity na ferratach, cz. 3 – Dolomiti di Brenta – spacer ponad chmurami,  Wydawnictwo KLD, sp. z o.o., Gdańsk 2023.

 

Kategorie: Książki

0 komentarzy

Leave a Reply