Jest krótka lista książek nominowanych do NAGRODY BOARDMANA-TASKERA

Nick Bullock, TIDES (Vertebrate)

To druga książka Nicka. Teraz ma czas na pisanie, jest już bowiem emeryturze (pracował jako strażnik więzienny) i oczywiście na wspinanie. Opowiada o swoich górskich przygodach z takimi kolegami, jak Steve House, Kenton Cool, Nico Favresse, Andy Houseman czy James McHaffie.

Paolo Cognetti ‒ THE EIGHT MOUNTAINS (Simon and Schuster)

Powieść. Wydawca pisze, że to coś dla miłośników Eleny Ferrante i Paulo Coelho, więc my odpadamy. O męskiej przyjaźni i ojcowsko-synowskiej więzi. Z górami w tle.

Ed Douglas, John Beatty, KINDER SCOUT. THE PEOPLE’S MOUNTAIN (Waterstones)

Kinder Scout to płaskowyż w rejonie Peak District. Przyjaciele – pisarz i fotograf ‒ opowiadają historię tego miejsca, jak się zmieniało, dawało natchnienie, przyciągało i zachwycało. Trochę w stylu Roberta McFarlane’a, czyli coś, co najbardziej lubimy: geopoetyka, filozofia, historia i dywagacje.

Christof Ransmayr  ‒ FLYING MOUNTAIN (Seagull Press), książka ukazała się w Polsce pod tytułem LATAJĄCA GÓRA w przekładzie Jacka Burasa, a wydał ją nie Stapis czy Annapurna, a PIW.

Recenzja tu: http://gory-lektury.blogspot.com/2014/08/piekno-gory-muzyka-duszy.html

David Roberts, LIMITS OF THE KNOWN (W.W. Norton Company)

David Roberts, według “Washington Post” wspinacz weteran i kronikarz górskich przygód”,  opisuje wyprawy w najbardziej niedostępne zakątki ziemi i zastanawia się nad ryzykiem i duchem przygody.  

Doug Scott, THE OGRE – BIOGRAPHY OF THE MOUNTAIN AND DRAMATOC STORY OF THE FORST ASCENT (Vertebrate)

Tytuł mówi wszystko.

Junko Tabei, Helen Y. Rolfe, HONOURING HIGH PLACES (Rocky Mountain Books)

O górskiej karierze jednej z najwybitniejszych himalaistek świata. Przeczytać o niej możecie również w książce Diny Sterbovej „Tęsknota i przeznaczenie” (Stapis).

Kategorie: Książki

0 komentarzy

Leave a Reply